| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 1546311-5 |
| Color: | Black |
| Amperage: | 30 A |
| Housing Material: | Thermoplastic |
| Number of Rows: | 2 |
| Mount Type: | Panel |
| Termination Method: | Quick Connects |
| Pitch: | 14.3 mm, .563 in |
| Voltage: | 300 V |
| Mount Angle: | Vertical |
| Screw Size: | 8-32 |
| Number of Levels: | 1 |
| Number of Positions: | 5 |
| Operating Temperature Range: | -40 - 120 °C, -40 - 248 °F |
| Mounting Ears: | With |
| Wire Size: | 22 - 10 AWG, .326 - 5.26 mm² |
| Screw Material: | Steel |
| Length: | 3.81 in, 96.9 mm |
| Screw Plating: | Nickel |
| Barrier Strip Style: | Dual Barrier |
| Terminal Plating: | Brass |
| Terminal Plating: | Tin |
| Mounting Insert: | Without |
| Mounting Options: | End Mounting Ears |
| Screw Head Type: | Combo Phil-Slot |
| Top Hardware: | Wire Clamp Combo Head |
| Block Style: | Flat |
| Material Flammability Standard: | UL 94V-0 |
| Part Aliases: | CL7149-000,AMPS-0-1546311-5 1546311-5 |
| SKU: | AMP1546311-5 |
1546311-5
Specifications
Detailed Description
Introducing the 1546311-5, a high-performance barrier terminal block designed for industrial applications. With a black thermoplastic housing and UL 94V-0 flammability standard, this terminal block ensures durability and safety. Featuring two rows for easy organization, it has a vertical panel mount design with quick connect termination for efficient installation. With a 30A and 300V rating, it accommodates up to 5 positions with #8-32 screws. The brass terminals with tin plating offer reliable conductivity, while the nickel-plated steel screws provide secure connections. Suitable for wire sizes ranging from 22 to 10 AWG, this terminal block is RoHS compliant and operates in a wide temperature range from -40 to 120°C, making it ideal for various industrial applications. With a package quantity of 80, it is a cost-effective solution for your connectivity needs.

