| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 1546311-4 |
| Color: | Black |
| Amperage: | 30 A |
| Housing Material: | Thermoplastic |
| Number of Contacts: | 4 |
| Number of Rows: | 2 |
| Mount Type: | Panel |
| Termination Method: | Quick Connects |
| Maximum Operating Temperature: | 120 °C, 248 °F |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | 14.3 mm, .563 in |
| Voltage: | 300 V |
| Mount Angle: | Vertical |
| Screw Size: | 8-32 |
| Package Quantity: | 100 |
| Number of Levels: | 1 |
| Number of Positions: | 4 |
| GPL: | A46 |
| Packaging: | Carton |
| Operating Temperature Range: | -40 - 120 °C, -40 - 248 °F |
| Mounting Ears: | With |
| GPL Description: | Industrial |
| Product Code: | H926 |
| Wire Size: | 22 - 10 AWG, .326 - 5.26 mm² |
| Screw Material: | Steel |
| Length: | 3.25 in, 82.6 mm |
| Screw Plating: | Nickel |
| Barrier Strip Style: | Dual Barrier |
| Terminal Plating: | Brass |
| Terminal Plating: | Tin |
| Mounting Insert: | Without |
| Mounting Options: | End Mounting Ears |
| Screw Head Type: | Combo Phil-Slot |
| Top Hardware: | Wire Clamp Combo Head |
| Block Style: | Flat |
| Standards Met: | UL 94V-0 |
| Material Flammability Standard: | UL 94V-0 |
| Part Aliases: | CL7148-000,AMPS-0-1546311-4 1546311-4 |
| SKU: | AMP1546311-4 |
1546311-4
| ICC Number: | AMP1546311-4 |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Number: | 1546311-4 |
| Datasheet: | 3D Drawing |
| ECAD Model: |
Specifications
Detailed Description
1546311-4. This black, UL 94V-0 rated barrier terminal block features a thermoplastic housing and is designed for high reliability industrial applications. With a current rating of 30 A and a voltage of 300 V, it offers robust performance. The 4 positions, 2 rows, and quick connect termination method make it ideal for efficient wire connections. Operating in temperatures ranging from -40 to 120 °C, with a straight body orientation and vertical mount angle, it is versatile for various setups. The package includes 100 units, each with a 8-32 screw size and nickel-plated steel screws for secure installation. With RoHS compliance, this terminal block meets strict environmental standards.
For Use With
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 1546310-4 | ![]() |


