| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 1375820-7 |
| Color: | Natural |
| Amperage: | 7 A |
| Connector Type: | Housing |
| Gender: | Receptacle |
| Housing Material: | Nylon - GF |
| Number of Contacts: | 7 |
| Number of Rows: | 1 |
| Mount Type: | Cable Mount (Free-Hanging) |
| Termination Method: | Crimp |
| Maximum Operating Temperature: | 105 °C, 221 °F |
| Overall Height: | .26 |
| Overall Length: | 18.29 |
| Pitch: | .1 in, 2.54 mm |
| Voltage: | 250 VAC |
| Contact Type: | Socket |
| Strain Relief: | No Strain Relief |
| Package Quantity: | 1 |
| Number of Positions: | 7 |
| Housing Color: | Natural |
| GPL: | 104 |
| Mating Retention Type: | Latch |
| Packaging: | Package |
| Operating Temperature Range: | -55 - 105 °C, -67 - 221 °F |
| Circuit Application: | Power & Signal |
| Panel Mount: | Without |
| PCB Retention: | Without |
| Connector Height: | .26 in, 6.6 mm |
| Sealable: | No |
| Mating Alignment: | With |
| Mating Alignment Type: | Polarizing Tab |
| GPL Description: | Appliances |
| Connector and Contact Terminate To: | Wire & Cable |
| Product Code: | 3234 |
| Wire Size: | .13 - .33 mm², 26 - 22 AWG |
| Contact Layout: | Inline |
| Connector Length: | 18.29 mm, .72 in |
| Connector System: | Wire to Wire |
| CSA Agency Certification: | LR 7189 |
| UL Agency Certification: | E28476 |
| Connector Product Type: | Connector |
| Mating Retention: | With |
| PCB Mount Alignment: | Without |
| Mating Connector Lock: | Without |
| Contact Retention: | Without |
| Glow Wire Rating: | Standard Part - Not Glow Wire |
| Material Flammability Standard: | UL 94V-0 |
| Part Aliases: | 1375820-7 |
| SKU: | AMP1375820-7 |
1375820-7
Specifications
Detailed Description
Introducing the 1375820-7 CST-100 II HOUSING 7 POS connector, a reliable solution for your power and signal circuit applications. Constructed with durable Nylon - GF housing material, this connector ensures longevity and performance. Featuring 7 contacts in a single row, it offers efficient cable termination with a crimp method. With a low profile design and cable mount installation, it's perfect for space-constrained environments. Rated for 250VAC and operating temperatures from -55 to 105°C, this connector guarantees safety and reliability. UL 94V-0 and RoHS compliant, it meets strict industry standards. Trust the 1375820-7 for secure and efficient wire-to-wire connections in your appliances and electronic devices.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 1-1644055-2 | UMNL 6 WAY PLUG HOUSING | ![]() |
| TE Connectivity 1375819-1 | CST-100 II CONTACT TIN PLT | ![]() |
| TE Connectivity 1375820-3 | CST-100 II HOUSING 3 POS | ![]() |
| TE Connectivity 1375820-4 | CST-100 II HOUSING 4 POS | ![]() |
| TE Connectivity 1375820-6 | CST-100 II HOUSING 6 POS | ![]() |
| TE Connectivity 1969507-2 | FLAG FASTON 250 HOUSING RECEPTACLE | ![]() |
| TE Connectivity 2294562-1 | UMNL TWIST-N-LOK, 5POS, CAP HOUSING | ![]() |
| TE Connectivity 350763-4 | 09P UMNL HDR ASSY PC | ![]() |
| TE Connectivity 350766-1 | 03P UMNL PLUG HSG | ![]() |
| TE Connectivity 350777-1 | 02P UMNL PLUG HSG | ![]() |
| TE Connectivity 350778-1 | 02P UMNL CAP HSG | ![]() |
| TE Connectivity 640582-1 | 08P UMNL PLUG HSG | ![]() |
| TE Connectivity 644752-6 | 06P MTA156 HDR ASSY SQ STR F/L | ![]() |
| TE Connectivity 644752-8 | 08P MTA156 HDR ASSY SQ STR F/L | ![]() |
| TE Connectivity 770421-1 | 01P UMNL CAP HSG NATL | ![]() |
| TE Connectivity 770849-3 | 03P SL156 HSG W/LCK RMP & TABS | ![]() |
| TE Connectivity 770849-6 | 06P SL156 HSG W/LCK RMP & TABS | ![]() |
| TE Connectivity 794760-1 | 06P UMNL CAP HSG WHTE,PAN MNT | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 06/09/2026 | PCN-26-275710 - Material Change. Adding an additional resin option for the CST100 housings listed in the affected objects of PCN. Also, bumping up the revision level of affected customer drawings to capture this change. Reference performance test data: 502-160739. | Download | |||


