| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 1050548-1 |
| Series: | AMP SMA |
| Gender: | Plug |
| Mount Type: | Cable Mount (Free-Hanging) |
| Contact Material: | Beryllium Copper |
| Contact Plating: | Gold Over Copper |
| Mating Type: | Threaded |
| Seal Type: | Gasket |
| Impedance: | 50 Ω |
| Operating Frequency: | 18 GHz |
| RF Connector Type: | SMA |
| Body Material: | Stainless Steel |
| Cable Type: | RG 405 Semi-Rigid |
| Number of Positions: | 1 |
| Interface: | SMA |
| Port Configuration: | Single Port |
| Operating Temperature Range: | -65 - 105 °C, -85 - 221 °F |
| Sealable: | Yes |
| Wire Termination Style: | Solder |
| Connector and Contact Terminate To: | Wire and Cable |
| Number of Coaxial Contacts: | 1 |
| Body Plating Material: | Gold over Nickel |
| Cable Connector Orientation: | Straight |
| Center Contact Plating Material: | Gold over Copper |
| Center Contact Material: | Beryllium Copper |
| Detent: | Without |
| Dielectric Material: | TFE Fluorocarbon |
| Connector Length: | 11.1 mm, .437 in |
| Coupling Nut Material: | Stainless Steel |
| Coupling Nut Plating Finish: | Passivated |
| Contact Captivation Method: | Mechanical |
| Mated Outer Diameter (Approximate): | .25 in, 6.35 mm |
| Connector System: | Cable to Cable |
| Connector Product Type: | Connector Assembly |
| Part Aliases: | 2001-5032-02,010-5794-00 1050548-1 |
| SKU: | AMP1050548-1 |
1050548-1
Specifications
Detailed Description
The AMP SMA Cable Mount Plug is a high-performance RF connector designed for seamless signal transmission in demanding applications. With a rugged stainless steel body and gold-plated beryllium copper contacts, this connector ensures reliable connectivity, even in harsh environments. Its threaded mating type and gasket seal provide secure and stable connections, while its 50 Ω impedance and operating frequency of 18 GHz guarantee excellent signal integrity. Suitable for use with RG 405 Semi-Rigid cables, this connector is perfect for data and devices that require high-speed, high-frequency communication. RoHS compliant and solder wire termination ready, the AMP SMA connector offers easy installation and peace of mind for your connectivity needs.

