| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 1-794407-1 |
| Series: | Mini-Universal MATE-N-LOK |
| Accessory Type: | Contact |
| Mount Type: | Cable Mount (Free-Hanging) |
| Termination Method: | Crimp |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Voltage: | 600 V AC, 600 V DC |
| Contact Type: | Socket |
| Wire Type: | Stranded |
| Package Quantity: | 4500 |
| Cable Type: | Discrete Wire |
| Contact Amperage: | 11.2 A |
| Termination Type: | Crimp |
| GPL: | 238 |
| Packaging: | Reel |
| Operating Temperature Range: | -55 - 105 °C, -67 - 221 °F |
| Circuit Application: | Power |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 30 µin, .76 µm |
| Contact Termination Plating Thickness: | 100 - 250 µin, 2.54 - 6.35 µm |
| Contact Underplating Material: | Nickel |
| GPL Description: | Appliances |
| Connector and Contact Terminate To: | Wire & Cable |
| Product Code: | 1312 |
| Wire Size: | 16 - 20 AWG, .5 - 1.4 mm² |
| Connector System: | Wire to Wire |
| CSA Agency Certification: | LR 7189 |
| UL Agency Certification: | E28476 |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| ECCN: | EAR99 |
| Contact Underplating Thickness: | 1.27 µm, 50 µin |
| Wire Insulation Support: | Without |
| Accepts Wire Insulation Diameter: | .079 - .126 in, 2 - 3.2 mm |
| Contact Retention: | With |
| Glow Wire Rating: | Standard Part - Not Glow Wire |
| VDE Tested: | No |
| For Multiple Crimp: | No |
| Contact Orientation: | Straight |
| Wire Contact Termination Area Plating Material: | Tin |
| Crimp Area Plating Finish: | Matte |
| Crimp Area Plating Thickness: | 100 - 250 µin, 2.54 - 6.35 µm |
| Contact Product Type: | Contact |
| Mating Pin Diameter: | .039 in, 1 mm |
| Standards Met: | CSA,UL |
| Part Aliases: | 1-794407-1 |
| SKU: | AMP1-794407-1 |
1-794407-1
Specifications
Detailed Description
MINI UMNL SOK 20-16 AWG AU LF contacts are essential components for power applications, boasting a robust construction and high-performance capabilities. With CSA and UL standards met, these contacts ensure reliable and safe operation. Featuring a cable mount design for easy installation, they are suitable for a wide range of environments. The crimp termination method guarantees secure connections to stranded wires, accommodating 16-20 AWG sizes. With a voltage rating of 600 V AC/DC and a current carrying capacity of 11.2 A, these contacts are highly efficient. Gold-plated contact mating areas offer excellent conductivity, while the tin-plated termination ensures durability. Operating temperature range of -55 to 105°C (-67 to 221°F) allows for versatile use. With 4500 pieces in a package, these contacts are ideal for various power applications, making them a valuable asset in the realm of appliances and connectors. RoHS compliant.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 2-111196-2 | 60 RCPT SYSTEM 50, LEAD FREE | ![]() |
| TE Connectivity 320559 | PIDG SPLICE 22-16COMM 22-18MIL | ![]() |
| TE Connectivity 770587-1 | 24P MINI UMNL PLUG HSG | ![]() |
Application Tooling
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 189727-1 | TE Connectivity 1-794407-1 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 2151372-1 | TE Connectivity 1-794407-1 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 2151372-2 | TE Connectivity 1-794407-1 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 455830-1 | TE Connectivity 1-794407-1 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 58707-1 | TE Connectivity 1-794407-1 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 58707-2 | TE Connectivity 1-794407-1 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 7-2151372-7 | TE Connectivity 1-794407-1 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 90760-2 | TE Connectivity 1-794407-1 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 91594-1 | TE Connectivity 1-794407-1 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 2305570-1 | TE Connectivity 1-794407-1 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 5-2151372-1 | TE Connectivity 1-794407-1 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 5-2151372-2 | TE Connectivity 1-794407-1 Application Tooling | ![]() |
For Use With
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 05/29/2026 | PCN-26-273938 - Materials Change. Addition of palladium nickel alloy with gold flash as an alternate plating specification for terminals currently specified with gold plating, providing functionally equivalent contact performance. Plating may be either Gold or Palladium Nickel Alloy with Gold flash at the discretion of TE Connectivity. Customer drawings of all the affected part numbers will be updated during the implementation of this change | Download | |||
| 08/02/2021 | PCN-21-100158 - Streamlining of product line verification testing has been performed to ensure that product meets specification | Download | |||
| 09/11/2018 | E-18-003076 - Product Improvement. This change is considered by TE Connectivity as a product Improvement by removing the lance stop on the terminal. | Download | |||


