| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 1-794218-0 |
| Series: | Mini-Universal MATE-N-LOK 2 |
| Accessory Type: | Contact |
| Mount Type: | Cable Mount (Free-Hanging) |
| Termination Method: | Crimp |
| Contact Material: | Brass |
| Voltage: | 600 V AC, 600 V DC |
| Contact Type: | Pin |
| Wire Type: | Stranded |
| Cable Type: | Discrete Wire |
| Contact Amperage: | 10.5 A |
| Termination Type: | Crimp |
| Operating Temperature Range: | -55 - 105 °C, -67 - 221 °F |
| Circuit Application: | Power |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 30 µin, .76 µm |
| Contact Termination Plating Thickness: | 2.540 µm, 50 µin |
| Contact Underplating Material: | Nickel |
| Connector and Contact Terminate To: | Wire & Cable |
| Wire Size: | .12 - .4 mm², 22 - 26 AWG |
| Connector System: | Wire to Wire |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Contact Underplating Thickness: | 1.27 µm, 50 µin |
| Wire Insulation Support: | Without |
| Accepts Wire Insulation Diameter: | .047 - .069 in, 1.19 - 1.75 mm |
| Contact Retention: | Without |
| Glow Wire Rating: | Standard Part - Not Glow Wire |
| VDE Tested: | No |
| For Multiple Crimp: | No |
| Contact Orientation: | Straight |
| Wire Contact Termination Area Plating Material: | Tin |
| Crimp Area Plating Finish: | Matte |
| Crimp Area Plating Thickness: | 100 µin, 2.54 µm |
| Contact Product Type: | Contact |
| Mating Pin Diameter: | .039 in, 1 mm |
| Standards Met: | CSA UL |
| Part Aliases: | 1-794218-0 |
| SKU: | AMP1-794218-0 |
1-794218-0
Specifications
Detailed Description
MINI UMNL2 PIN 26-22AWG AU LF is a high-quality contact designed for use in the Mini-Universal MATE-N-LOK 2 series. This cable mount contact, featuring CSA and UL standards compliance, is suitable for power applications with a voltage rating of 600 V AC/DC. Constructed from brass with gold plating in the contact mating area, it ensures reliable conductivity. With a termination method of crimping, it accommodates 22-26 AWG stranded wire, making it versatile for various projects. Each package includes 7000 pieces, conveniently packaged on a reel for easy handling. With its wide operating temperature range of -55 to 105°C, this contact is ideal for demanding environments. RoHS compliant and featuring tin plating in the crimp area, it meets environmental regulations while offering durability and performance.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 1-480698-0 | 02P UMNL PLUG HSG NATL | ![]() |
| TE Connectivity 1-480702-0 | 04P UMNL PLUG HSG NATL | ![]() |
| TE Connectivity 102241-2 | 04 MODIV HG COMP SR .100 POL | ![]() |
| TE Connectivity 1658643-1 | HDP-20,RCPT,SIZE 1, 9 POSN,CLI | ![]() |
| TE Connectivity 2-520184-4 | ULTRAFAST 250 ASSY REC 22-18 TPBR LP | ![]() |
| TE Connectivity 206037-2 | CPC PLUG ASSEMBLY SIZE 17-3 | ![]() |
| TE Connectivity 206304-1 | SEALING BOOT, CABLE SIZE 11 | ![]() |
| TE Connectivity 206426-1 | CPC PLUG ASSEMBLY SIZE 17-3 | ![]() |
| TE Connectivity 66504-3 | 20 DF SCKT CONT | ![]() |
| TE Connectivity 66506-3 | 20 DF PIN | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 05/29/2026 | PCN-26-273938 - Materials Change. Addition of palladium nickel alloy with gold flash as an alternate plating specification for terminals currently specified with gold plating, providing functionally equivalent contact performance. Plating may be either Gold or Palladium Nickel Alloy with Gold flash at the discretion of TE Connectivity. Customer drawings of all the affected part numbers will be updated during the implementation of this change | Download | |||


