| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 1-770007-0 |
| Series: | Universal MATE-N-LOK |
| Accessory Type: | Contact |
| Mount Type: | Cable Mount (Free-Hanging) |
| Termination Method: | Crimp |
| Contact Material: | Brass |
| Voltage: | 600 V AC |
| Contact Type: | Pin |
| Wire Type: | Stranded |
| Cable Type: | Discrete Wire |
| Contact Amperage: | 7 A |
| Termination Type: | Crimp |
| Operating Temperature Range: | -55 - 120 °C, -67 - 248 °F |
| Circuit Application: | Power |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 30 µin, .76 µm |
| Contact Termination Plating Thickness: | 1.27 µm, 50 µin |
| Contact Underplating Material: | Nickel |
| Connector and Contact Terminate To: | Wire & Cable |
| Wire Size: | 14 - 20 AWG, .5 - 2 mm² |
| Connector System: | Wire to Wire |
| Contact Termination Plating: | Pre-Tin |
| Contact Underplating Thickness: | 1.27 µm, 50 µin |
| Wire Insulation Support: | Without |
| Accepts Wire Insulation Diameter: | .06 - .13 in, 1.52 - 3.3 mm |
| Contact Retention: | Without |
| Glow Wire Rating: | Standard Part - Not Glow Wire |
| VDE Tested: | Yes |
| For Multiple Crimp: | No |
| Contact Orientation: | Straight |
| Wire Contact Termination Area Plating Material: | Pre-Tin |
| Crimp Area Plating Thickness: | 1.27 µm, 50 µin |
| Contact Product Type: | Contact |
| Mating Pin Diameter: | .086 in, 2.18 mm |
| Standards Met: | CSA,UL |
| Part Aliases: | 1-770007-0 |
| SKU: | AMP1-770007-0 |
1-770007-0
| ICC Number: | AMP1-770007-0 |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Number: | 1-770007-0 |
| Datasheet: | Material Declaration (XLSX) |
| ECAD Model: |
Specifications
Detailed Description
UMNL II PIN AUSN/NI/BR is a high-quality contact designed for power applications in the Universal MATE-N-LOK series. CSA and UL standards compliant, this contact features a durable brass construction with a gold-plated mating area for enhanced conductivity. Suitable for cable mount termination via crimping, it accommodates 14-20 AWG stranded wires. With a voltage rating of 600V AC and a current capacity of 7A, it ensures reliable performance in demanding environments. Operating temperature range of -55 to 120°C (-67 to 248°F) and VDE tested for added quality assurance, this contact is RoHS compliant, making it an ideal choice for various power connector applications.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 1-324918-0 | TERMINAL,PIDG R 12-10 10 | ![]() |
| TE Connectivity 1-770006-0 | UMNL II SOK SN/AUNI/PHBZ | ![]() |
| TE Connectivity 102387-4 | 20 MODIV HSG COMP DR .100 POL | ![]() |
| TE Connectivity 104257-1 | 02 MTE RCPT HSG SR LATCH .100 | ![]() |
| TE Connectivity 1586040-6 | 6P VAL-U-LOK VRT HDR W/P V0 | ![]() |
| TE Connectivity 1658622-9 | 40 NOVO MIL/CTR 30DP,LEAD FREE | ![]() |
| TE Connectivity 2-320565-1 | TERMINAL,PIDG R 16-14 8 | ![]() |
| TE Connectivity 3-747579-4 | SHLDNG FERRULE, PLTD, BULK PKG | ![]() |
| TE Connectivity 413985-1 | PLUG ASSY,STR,SMB | ![]() |
| TE Connectivity 640250-3 | 03P SL156 HSG W/LCK RAMP NATL | ![]() |
| TE Connectivity 770017-1 | 02P UMNLII IN-LNE PLUG HSG KIT | ![]() |
| TE Connectivity 770019-1 | 04P UMNLII IN-LNE PLUG HSG KIT | ![]() |
| TE Connectivity 770020-1 | 06P UMNLII IN-LNE PLUG HSG KIT | ![]() |
| TE Connectivity 770024-1 | 02P UMNLII IN-LINE CAP HSG KIT | ![]() |
| TE Connectivity 770377-1 | UMNL II KEYING PLUG | ![]() |
| TE Connectivity 770580-1 | 10P MINI UMNL PLUG HSG | ![]() |
| TE Connectivity 770904-1 | MINI UMNL SOK 22-18 AWG SN | ![]() |
| TE Connectivity 794758-1 | MINI UMNL WIRE SEAL 18-26AWG | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 06/30/2026 | PCN-26-275443 - Materials Change. Addition of palladium nickel alloy with gold flash as an alternate plating specification for terminals currently specified with gold plating, providing functionally equivalent contact performance. Plating may be either Gold or Palladium Nickel Alloy with Gold flash at the discretion of TE Connectivity. | Download | |||
| 04/01/2013 | Project Lantern PTP Migration Parts - MNF. location change from NC. | Download | |||


