| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 1-2295018-2 |
| Amperage: | 5 A |
| Gender: | Receptacle |
| Housing Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Mount Type: | Board Mount |
| Maximum Operating Temperature: | 85 °C |
| Body Orientation: | Right Angle |
| Pitch: | .019 in, 5 mm |
| Shell Plating: | Nickel |
| Number of Ports: | 1 |
| Orientation: | Right Angle |
| USB Type: | C |
| USB Version: | 3.1 Gen 1 |
| Mount Location: | Mid Mount |
| Contact Amperage: | 5 A |
| Number of Positions: | 24 |
| Housing Color: | Black |
| Termination Type: | Surface Mount |
| Panel Ground Location: | Right/Left |
| Operating Temperature Range: | -22 - 185 °F, -30 - 85 °C |
| Circuit Application: | Signal |
| Contact Mating Area Plating: | Gold over Nickel |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 30 µin, .75 µm |
| Ground Component Type: | M2 Threaded Hole |
| Grounding Options: | Panel Ground |
| Connector and Contact Terminate To: | Printed Circuit Board |
| Connector System: | Cable-to-Board |
| Connector Product Type: | Connector |
| Offset: | .65 mm |
| Shell Plating Finish: | Bright |
| Locating Posts: | Without |
| Locking Latch: | Without |
| Locking Feature: | Without |
| Standard: | USB 3.1 Gen 1 |
| Part Aliases: | 1-2295018-2 |
| SKU: | AMP1-2295018-2 |
1-2295018-2
Specifications
Detailed Description
Introducing the 1-2295018-2, a high-performance USB Type C receptacle designed for seamless board mount installation. With a rugged housing made of high temperature thermoplastic and nickel shell plating, this connector ensures durability in demanding environments. Featuring a right angle body orientation and a pitch of .5mm, it offers versatility in placement. With a maximum operating temperature of 85°C and a contact amperage of 5A, it is suitable for signal applications. RoHS compliant and featuring gold over nickel contact mating area plating, this connector guarantees reliable performance. Perfect for data and device connectivity in various electronic systems, the 1-2295018-2 is a top choice for engineers and manufacturers.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 08/18/2017 | E-17-004423 - Product Improvement. 1.PER MANUFACTURING'S REQUEST, FOR THE STABILITY OF MOLDING, WE NEED TO UNIFY THE PLATING SPEC FOR CONTACT. | Download | |||

