| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 1-2103124-1 |
| Series: | HVA 280 |
| Gender: | Housing for male terminals |
| Number of Rows: | 1 |
| Pitch: | 10.4 mm, .409 in |
| Polarization: | Yes |
| Body Material: | PA GF |
| Number of Positions: | 2 |
| GPL: | K28 |
| Packaging: | Package |
| Operating Temperature Range: | -40 - 140 °C, -40 - 284 °F |
| Circuit Application: | Signal |
| Sealable: | Yes |
| GPL Description: | Automotive |
| Product Code: | J710 |
| Connector System: | Wire to Wire |
| Length: | 1.787 in |
| Cable Exit Angle: | 180° |
| Height: | 1.929 in, 49 mm |
| Width: | 1.598 in, 40.6 mm |
| Mating Tab Width: | .025 in, .11 in, 2.8 mm, .63 mm |
| Nominal Voltage Architecture: | 850 V |
| Body Color: | Orange |
| Serviceable: | No |
| Connector Code : | A |
| Mounting Feature: | Without |
| Terminal Position Assurance: | No |
| Connector Position Assurance Capable: | No |
| Hybrid Connector : | Yes |
| Primary Locking Feature: | Integrated in Housing |
| Material Flammability Standard: | UL 94-HB |
| Part Aliases: | 1-2103124-1 |
| SKU: | AMP1-2103124-1 |
1-2103124-1
Specifications
Detailed Description
Introducing the 1-2103124-1, a high-quality HEADER ASSY designed for Ag SHIELD applications with KEY A compatibility. Part of the HVA 280 series, this housing accommodates male terminals with a single row and a pitch of .409 inches (10.4 mm). Featuring a UL 94-HB flammability rating, the body is constructed of durable PA GF material in a vibrant orange color. With two positions and a 180° cable exit angle, this connector is perfect for signal circuit applications in automotive environments. Sealable for added protection, it offers a wide operating temperature range of -40 to 140 °C (-40 to 284 °F). RoHS compliant and rated for 850 V, the 1-2103124-1 is a reliable solution for your automotive connector accessory needs.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 11/20/2025 | P-25-029256 - Supplier Base Extension. a supplier base extension for the compression limiter of the mentioned part numbers, which are under the design responsibility of TE Connectivity. This PCN is informational only and no further actions are necessary from your side, as this extension does not have any impact to form, fit or function change. TE Change process follows a strict procedure, which fully maintains quality and ability to supply. Internal release process is ensured by TE, including product validation. | Download | |||

