| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 1-1564559-2 |
| Series: | MCON 1.2mm,MCON Interconnection System |
| Gender: | Housing for male terminals |
| Number of Rows: | 1 |
| Pitch: | .157 in, 4 mm |
| Voltage: | 14 V DC |
| Polarization: | No |
| Body Material: | PBT GF |
| Number of Positions: | 4 |
| Operating Temperature Range: | -40 - 125 °C, -40 - 257 °F |
| Circuit Application: | Signal |
| Sealable: | Yes |
| Connector System: | Wire to Wire |
| Length: | .953 in |
| Cable Exit Angle: | 180° |
| Height: | 16.3 mm, .642 in |
| Width: | 1.732 in, 44 mm |
| Mating Tab Width: | .047 in, 1.2 mm |
| Nominal Voltage Architecture: | 12 V |
| Body Color: | Black |
| Serviceable: | Yes |
| Mounting Feature: | Without |
| Terminal Position Assurance: | Yes |
| Connector Position Assurance Capable: | No |
| Hybrid Connector : | No |
| Primary Locking Feature: | On the Terminal |
| Material Flammability Standard: | UL 94-HB |
| Part Aliases: | 1-1564559-2 |
| SKU: | AMP1-1564559-2 |
1-1564559-2
| ICC Number: | AMP1-1564559-2 |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Number: | 1-1564559-2 |
| Datasheet: | Product Specification |
| ECAD Model: |
Specifications
Detailed Description
Introducing the MCON 1.2mm Housing for Male Terminals, a crucial component in automotive connectivity. With a low-profile design and a single row of 4 positions, this connector offers seamless signal transmission in tight spaces. Constructed from durable PBT GF material with UL 94-HB flammability standard, it ensures reliable performance even in harsh environments. Operating at a voltage of 14 V DC and with an impressive temperature range of -40 to 125°C, this connector is perfect for automotive applications. Its sealable construction provides added protection, while the terminal position assurance feature guarantees secure connections. RoHS compliant and with a black body color, the MCON 1.2mm is a versatile and dependable solution for your automotive connector needs.

