| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 1-1564522-1 |
| Series: | HDSCS |
| Gender: | Housing for male terminals |
| Number of Rows: | 2 |
| Pitch: | .236 in, 6 mm |
| Voltage: | 60 V DC |
| IP Rating: | IP67 |
| Row Spacing: | .268 in, .285 in, .303 in, .311 in, .374 in, 6.8 mm, 7.25 mm, 7.7 mm, 7.9 mm, 9.5 mm |
| Polarization: | Yes |
| Body Material: | PBT GF |
| Number of Positions: | 8 |
| GPL: | N73 |
| Packaging: | Box |
| Operating Temperature Range: | -40 - 140 °C, -40 - 284 °F |
| Circuit Application: | Signal |
| Sealable: | Yes |
| GPL Description: | Industrial & Commercial Transportation |
| Product Code: | M089 |
| Connector System: | Wire to Wire |
| Length: | 1.598 in |
| Cable Exit Angle: | Other |
| Height: | 1.894 in, 48.1 mm |
| Width: | 1.063 in, 27 mm |
| Mating Tab Width: | .11 in, 2.8 mm |
| Nominal Voltage Architecture: | 12 V, 24 V, 42 V, 60 V |
| Body Color: | Black |
| Serviceable: | Yes |
| Mounting Feature: | Without |
| Terminal Position Assurance: | Yes |
| Connector Position Assurance Capable: | No |
| Hybrid Connector : | No |
| Primary Locking Feature: | On the Terminal |
| Material Flammability Standard: | UL 94V-0 |
| Part Aliases: | 1-1564522-1 |
| SKU: | AMP1-1564522-1 |
1-1564522-1
Specifications
Detailed Description
Introducing the 1-1564522-1, a rugged and reliable housing designed for male terminals in automotive and industrial applications. With two rows and a 6mm pitch, this IP67 rated connector ensures secure and protected connections in harsh environments. Featuring 8 positions and a voltage rating of 60V DC, it is perfect for signal transmission. Made from high-quality PBT GF with UL 94V-0 flammability standard, this black connector is not only durable but also safe. Measuring 1.598 inches in length, 1.894 inches in height, and 27mm in width, it offers ample space for cable management. With terminal position assurance and a primary locking feature, it guarantees a secure connection. RoHS non-compliant.
For Use With
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 1-1670894-1 | ![]() | |
| TE Connectivity 828905-1 | ![]() | |
| TE Connectivity 828922-1 | ![]() | |
| TE Connectivity 1-962915-1 | ![]() |


