| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 1-1564520-1 |
| Series: | HDSCS |
| Gender: | Housing for male terminals |
| Number of Rows: | 2 |
| Pitch: | .157 in, 4 mm |
| Voltage: | 60 V DC |
| IP Rating: | IP67 |
| Strain Relief: | Add By Accessory |
| Row Spacing: | .272 in, 6.9 mm |
| Polarization: | Yes |
| Body Material: | PBT GF |
| Number of Positions: | 12 |
| Operating Temperature Range: | -40 - 140 °C, -40 - 284 °F |
| Circuit Application: | Signal |
| Sealable: | Yes |
| Connector System: | Wire to Wire |
| Length: | 1.988 in |
| Cable Exit Angle: | 180° |
| Height: | 1.567 in, 39.8 mm |
| Width: | 1.852 in, 47.05 mm |
| Mating Tab Width: | .063 in, 1.6 mm |
| Nominal Voltage Architecture: | 12 V, 24 V, 42 V, 60 V |
| Body Color: | Black |
| Serviceable: | Yes |
| Mounting Feature: | Without |
| Terminal Position Assurance: | Yes |
| Connector Position Assurance Capable: | No |
| Hybrid Connector : | No |
| Primary Locking Feature: | On the Terminal |
| Material Flammability Standard: | UL 94V-0 |
| Part Aliases: | 1-1564520-1 |
| SKU: | AMP1-1564520-1 |
1-1564520-1
Specifications
Detailed Description
The 1-1564520-1 is a high-performance HDSCS series connector housing designed for male terminals, featuring two rows with a 4mm pitch for efficient signal transmission. With a voltage rating of 60V DC and IP67 ingress protection, this connector ensures reliable operation in demanding environments. Constructed from UL 94V-0 rated PBT GF material, it offers excellent durability and safety. With 12 positions and a wide operating temperature range of -40 to 140°C, the connector is ideal for automotive and industrial applications. Its 180° cable exit angle and compact dimensions of 1.988" x 1.852" x 1.567" make it easy to integrate, while the included terminal position assurance guarantees secure connections. RoHS compliant and serviceable, the 1-1564520-1 is a dependable solution for your connectivity needs.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 08/01/2027 | PCN-26-273206 - Tool Duplication. adding new capacity tooling for Receptacle Housings and will be located in Morocco for the part numbers listed below. These PNs are TE proprietary designs, therefore considered catalog/general market product. PPAP and/or sample requests must be submitted within 14 days (or per contract with TE) of PCN submission via ict-ppap-request@te.com or ePPAP system. Submission will not occur without request. | Download | |||
| 04/02/2026 | PCN-26-275144-C - PCN Cancellation. we hereby inform you that PCN-25-238413 has been cancelled and will no longer be implemented. | Download | |||
| 01/18/2026 | PCN-25-265783 - Manufacturing Process Change. TE Connectivity is making a change to assembly process for the part numbers listed below. These PNs are TE proprietary designs, therefore considered catalog/general market product. PPAP and/or sample requests must be submitted within 14 days of PCN submission via ict-ppap-request@te.com or ePPAP system. Submission will not occur without request. | Download | |||
| 11/10/2025 | PCN-25-261149 - Location Change. This is a notification only that our current shipping location will change as described Current location: TE Connectivity Corporation El Paso Distribution Center, 1740 Joe Battle Blvd. Bldg 3, El Paso TX 79936 USA (DUNS 119171131), New location: ML1 Hermosillo, HL30-HL40 Distribution Center Address: Corcom /Calle Latitud Sur No. 74, Parque Industrial Latitud, Hermosillo, Sonora, M xico, C.P. 83175 (DUNS Code: 81-2819-636). Tucson Cross-Dock Address: TE Connectivity / ILS, 8350 East Old Vail Road, Tucson, AZ, 85747 USA. No fit/form/function change, No manufacturing location change, No materials change related to this notification. | Download | |||
| 07/08/2025 | PCN-25-238413 - Location Change. TE Connectivity is transferring the assembly of the following part numbers between TE-owned production sites in Mainland China. These PNs are TE proprietary designs, therefore considered catalog/general market product. TE reserves the right to move tool back to prior location/supplier based on business need. PPAP and/or sample requests must be submitted within 14 days of PCN submission via ict-ppap-request@te.com or ePPAP system. | Download | |||
| 07/07/2022 | P-22-022792 - Tool Duplication. we hereby inform you about a tool Duplication for mentioned Part numbers, As a result of our continuous strive for Quality improvements of our production, we hereby inform you upfront about a duplication tool, which is under construction in order to meet all specification requirements. | Download | |||
| 04/11/2021 | PCN-21-101563 - Adding 2nd Source Material. The ICT business unit of TE is adding a 2nd source material for the part numbers listed, he change is necessary to avoid material shortages. The change does not impact performance. IMPORTANT: The current and previous revisions of these parts can be used interchangeably in the field. The change(s) are being phased in gradually and previous revision can remain stocked until use. Shipments of both configurations may be mixed. | Download | |||
| 07/13/2018 | P-18-015957 - Duplication of molding tools (except silicon mold tools) in TE China/ Suzhou plant for automated assembly process in order to respond to demand increase. | Download | |||
| 07/10/2018 | P-18-015932 - Manufacturing Location Change. This change was to help alleviate the constraints by adding assembly and molding capacity in TE China/Suzhou plant, in order to respond to demand increase. | Download | |||
| 07/10/2018 | P-18-015945 - Manufacturing Location Change. (Please ignore the PCN for P-18-015932 and P-18-015933). | Download | |||
| 05/02/2018 | E-18-005554 - Product Improvement. Based on the capacity a new tool has been created. New tool always have to be conform to latest TE Logo. So there only new view with Remark TE LOGO RELATED TO MOLDING TOOL on the drawing. | Download | |||

