| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 1-1564516-1 |
| Series: | HDSCS |
| Gender: | Housing for male terminals |
| Number of Rows: | 2 |
| Pitch: | .157 in, .236 in, 4 mm, 6 mm |
| Voltage: | 60 V DC |
| IP Rating: | IP67 |
| Row Spacing: | .272 in, 6.9 mm |
| Polarization: | Yes |
| Body Material: | PBT GF |
| Number of Positions: | 10 |
| Operating Temperature Range: | -40 - 140 °C, -40 - 284 °F |
| Circuit Application: | Signal |
| Sealable: | Yes |
| Connector System: | Wire to Wire |
| Length: | 1.598 in |
| Cable Exit Angle: | Other |
| Height: | 1.894 in, 48.1 mm |
| Width: | 1.063 in, 27 mm |
| Mating Tab Width: | .063 in, .11 in, 1.6 mm, 2.8 mm |
| Nominal Voltage Architecture: | 12 V, 24 V, 42 V, 60 V |
| Body Color: | Black |
| Serviceable: | Yes |
| Mounting Feature: | Without |
| Terminal Position Assurance: | Yes |
| Connector Position Assurance Capable: | No |
| Hybrid Connector : | Yes |
| Primary Locking Feature: | On the Terminal |
| Material Flammability Standard: | UL 94V-0 |
| Part Aliases: | 1-1564516-1 |
| SKU: | AMP1-1564516-1 |
1-1564516-1
Specifications
Detailed Description
Introducing the 1-1564516-1, a high-performance HDSCS series connector housing designed for male terminals. Featuring two rows with a pitch of 6 mm, this housing accommodates 10 positions for reliable signal transmission. With a voltage rating of 60 V DC and an IP67 ingress protection rating, it ensures durability in harsh environments. Constructed from PBT GF material with UL 94V-0 flammability standard compliance, this connector operates flawlessly in temperatures ranging from -40 to 140 °C. Its sealable design and polarization feature provide added security, while its compact dimensions of 1.598" length, 1.894" height, and 27 mm width make it ideal for space-restricted applications. The black housing with a mating tab width of 2.8 mm is ROHS compliant, guaranteeing environmental responsibility. With terminal position assurance and a primary locking feature, the 1-1564516-1 offers secure and reliable connectivity, making it the perfect choice for automotive and other high-reliability applications.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 08/01/2027 | PCN-26-273206 - Tool Duplication. adding new capacity tooling for Receptacle Housings and will be located in Morocco for the part numbers listed below. These PNs are TE proprietary designs, therefore considered catalog/general market product. PPAP and/or sample requests must be submitted within 14 days (or per contract with TE) of PCN submission via ict-ppap-request@te.com or ePPAP system. Submission will not occur without request. | Download | |||
| 01/18/2026 | PCN-25-265783 - Manufacturing Process Change. TE Connectivity is making a change to assembly process for the part numbers listed below. These PNs are TE proprietary designs, therefore considered catalog/general market product. PPAP and/or sample requests must be submitted within 14 days of PCN submission via ict-ppap-request@te.com or ePPAP system. Submission will not occur without request. | Download | |||
| 11/10/2025 | PCN-25-261149 - Location Change. This is a notification only that our current shipping location will change as described Current location: TE Connectivity Corporation El Paso Distribution Center, 1740 Joe Battle Blvd. Bldg 3, El Paso TX 79936 USA (DUNS 119171131), New location: ML1 Hermosillo, HL30-HL40 Distribution Center Address: Corcom /Calle Latitud Sur No. 74, Parque Industrial Latitud, Hermosillo, Sonora, M xico, C.P. 83175 (DUNS Code: 81-2819-636). Tucson Cross-Dock Address: TE Connectivity / ILS, 8350 East Old Vail Road, Tucson, AZ, 85747 USA. No fit/form/function change, No manufacturing location change, No materials change related to this notification. | Download | |||

