| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 1-1437659-2 |
| Color: | Black |
| Series: | Buchanan 8 Series |
| Amperage: | 30 A |
| Housing Material: | Thermoplastic |
| Number of Rows: | 1 |
| Termination Method: | Quick Connects |
| Pitch: | 11.1 mm, .438 in |
| Voltage: | 600 V |
| Mount Angle: | Vertical |
| Screw Size: | 8-32 |
| Package Quantity: | 240 |
| Number of Levels: | 1 |
| Number of Positions: | 2 |
| GPL: | A46 |
| Packaging: | Package |
| Operating Temperature Range: | -40 - 120 °C, -40 - 248 °F |
| Mounting Ears: | Without |
| GPL Description: | Industrial |
| Product Code: | E459 |
| Wire Size: | 18 - 10 AWG, 22 - 10 AWG, .326 - 5.26 mm² |
| Screw Material: | Steel |
| Length: | 24.08 mm, .948 in |
| Screw Plating: | Zinc Chromate |
| Barrier Strip Style: | Tri-Barrier |
| Blade Size: | .187 x .032 in, 4.75 x .81 mm |
| Terminal Plating: | Copper Alloy |
| Terminal Plating Finish: | Bright |
| Terminal Plating: | Tin |
| Mounting Insert: | Without |
| Mounting Options: | None |
| Screw Head Type: | Combo Phil-Slot |
| Top Hardware: | Wire Clamp Combo Head |
| Block Style: | Open Bottom with Standoffs |
| Material Flammability Standard: | UL 94V-0 |
| Part Aliases: | 1-1437659-2 8QCV-02-008 |
| SKU: | AMP1-1437659-2 |
1-1437659-2
Specifications
Detailed Description
The Buchanan 8 Series Black 30A Barrier Terminal Block 1-1437659-2 features a durable thermoplastic housing and quick connect termination method, making it ideal for industrial applications. With a high voltage rating of 600V and UL 94V-0 flammability standard, this terminal block ensures reliable performance in harsh environments. It has 2 positions and accommodates wire sizes ranging from 18 to 10 AWG, with a pitch of 11.1mm. The terminal material is a bright tin-plated copper alloy, and it includes a wire clamp combo head for easy installation. With its compact design and vertical mount angle, the E459 terminal block is a versatile and space-saving solution for your wiring needs.

