| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 1-1418437-1 |
| Series: | HDSCS |
| Gender: | Housing for female terminals |
| Number of Rows: | 2 |
| Pitch: | .236 in, 6 mm |
| Voltage: | 60 V DC |
| IP Rating: | IP67 |
| Row Spacing: | .299 in, .339 in, .354 in, 7.6 mm, 8.6 mm, 9 mm |
| Polarization: | Yes |
| Body Material: | PBT GF |
| Number of Positions: | 6 |
| Operating Temperature Range: | -40 - 140 °C, -40 - 284 °F |
| Circuit Application: | Signal |
| Sealable: | Yes |
| Connector System: | Wire to Wire |
| Length: | 1.732 in |
| Cable Exit Angle: | Other |
| Height: | 1.23 in, 31.25 mm |
| Width: | 1.012 in, 25.7 mm |
| Mating Tab Width: | .11 in, 2.8 mm |
| Nominal Voltage Architecture: | 12 V, 24 V, 42 V, 60 V |
| Body Color: | Black |
| Serviceable: | Yes |
| Mounting Feature: | Without |
| Terminal Position Assurance: | Yes |
| Connector Position Assurance Capable: | No |
| Hybrid Connector : | No |
| Primary Locking Feature: | On the Terminal |
| Material Flammability Standard: | UL 94V-0 |
| Part Aliases: | 1-1418437-1 |
| SKU: | AMP1-1418437-1 |
1-1418437-1
Specifications
Detailed Description
Introducing the 1-1418437-1, a high-performance HDSCS series housing designed for female terminals. With two rows and a 6mm pitch, this housing offers secure connectivity in demanding environments, rated for up to 60V DC with an IP67 ingress protection rating. Featuring 7.6mm row spacing and polarization for proper alignment, it is constructed of PBT GF material meeting UL 94V-0 flammability standards. With 6 positions and a compact 1.732" length, this black housing is ideal for signal applications in industrial and commercial transportation. Serviceable and with terminal position assurance, it ensures reliable performance in harsh conditions, though not ROHS compliant. Upgrade your connector system with the M089 for robust and dependable power delivery.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 160075 | SOLIS 4 R M10 | ![]() |
| TE Connectivity KUHP-11D51-12 | KUHP-11D51-12=KU | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 08/01/2027 | PCN-26-273206 - Tool Duplication. adding new capacity tooling for Receptacle Housings and will be located in Morocco for the part numbers listed below. These PNs are TE proprietary designs, therefore considered catalog/general market product. PPAP and/or sample requests must be submitted within 14 days (or per contract with TE) of PCN submission via ict-ppap-request@te.com or ePPAP system. Submission will not occur without request. | Download | |||
| 11/10/2025 | PCN-25-261149 - Location Change. This is a notification only that our current shipping location will change as described Current location: TE Connectivity Corporation El Paso Distribution Center, 1740 Joe Battle Blvd. Bldg 3, El Paso TX 79936 USA (DUNS 119171131), New location: ML1 Hermosillo, HL30-HL40 Distribution Center Address: Corcom /Calle Latitud Sur No. 74, Parque Industrial Latitud, Hermosillo, Sonora, M xico, C.P. 83175 (DUNS Code: 81-2819-636). Tucson Cross-Dock Address: TE Connectivity / ILS, 8350 East Old Vail Road, Tucson, AZ, 85747 USA. No fit/form/function change, No manufacturing location change, No materials change related to this notification. | Download | |||


