| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 1-1375820-2 |
| Color: | Natural |
| Amperage: | 7 A |
| Connector Type: | Housing |
| Gender: | Receptacle |
| Housing Material: | Nylon - GF |
| Number of Contacts: | 12 |
| Number of Rows: | 1 |
| Mount Type: | Cable Mount (Free-Hanging) |
| Termination Method: | Crimp |
| Maximum Operating Temperature: | 105 °C, 221 °F |
| Overall Height: | .26 |
| Overall Length: | 1.22 |
| Pitch: | .1 in, 2.54 mm |
| Voltage: | 250 VAC |
| Contact Type: | Socket |
| Strain Relief: | No Strain Relief |
| Number of Positions: | 12 |
| Housing Color: | Natural |
| Mating Retention Type: | Latch |
| Operating Temperature Range: | -55 - 105 °C, -67 - 221 °F |
| Circuit Application: | Power & Signal |
| Panel Mount: | Without |
| PCB Retention: | Without |
| Connector Height: | .26 in, 6.6 mm |
| Sealable: | No |
| Mating Alignment: | With |
| Mating Alignment Type: | Polarizing Tab |
| Connector and Contact Terminate To: | Wire & Cable |
| Wire Size: | .13 - .33 mm², 26 - 22 AWG |
| Contact Layout: | Inline |
| Connector Length: | 1.22 in, 30.99 mm |
| Connector System: | Wire to Wire |
| Connector Product Type: | Connector |
| Mating Retention: | With |
| PCB Mount Alignment: | Without |
| Mating Connector Lock: | Without |
| Contact Retention: | Without |
| Glow Wire Rating: | Standard Part - Not Glow Wire |
| Material Flammability Standard: | UL 94V-0 |
| Part Aliases: | 1-1375820-2 |
| SKU: | AMP1-1375820-2 |
1-1375820-2
Specifications
Detailed Description
Introducing the CST-100 II HOUSING 12 POS connector, a versatile and reliable solution for your power and signal applications. Constructed with durable Nylon - GF housing material, this connector ensures long-lasting performance even in harsh environments. With 12 contacts arranged in a single row, it offers efficient connectivity on a 2.54mm pitch. Featuring socket contact type and cable mount termination, it guarantees secure and stable connections for 26-22 AWG wires. With a maximum operating temperature of 105°C and a voltage rating of 250 VAC, this connector is suitable for a wide range of industrial and commercial settings. Its natural housing color, along with mating retention latch and polarizing tab, ensures easy and foolproof installation. RoHS compliant and UL 94V-0 certified, you can trust in the safety and quality of this connector for all your design needs.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 1-640456-6 | 16P MTA100 HDR ASSY F/L SQ STR | ![]() |
| TE Connectivity 102387-9 | 40 MODIV HSG COMP DR .100 POL | ![]() |
| TE Connectivity 1375819-3 | CST-100 II CONTACT 30 GOLD PLT | ![]() |
| TE Connectivity 1375820-2 | CST-100 II HOUSING 2 POS | ![]() |
| TE Connectivity 1375820-3 | CST-100 II HOUSING 3 POS | ![]() |
| TE Connectivity 1375820-4 | CST-100 II HOUSING 4 POS | ![]() |
| TE Connectivity 1586137-1 | 02P UMNL PIN HDR POL NAT NDH | ![]() |
| TE Connectivity 1658641-2 | HDP-20,PLUG,SIZE 5, 50 POSN | ![]() |
| TE Connectivity 1658686-2 | SOCKET CONT, 22-28 AWG, DF 22, AMPLIMITE | ![]() |
| TE Connectivity 1744382-8 | 08P MTA100 HDR ASSY,SM,SN, LF | ![]() |
| TE Connectivity 2-2106431-4 | Connector, SMT-IDC PASS THRU, 4 POS, 22 | ![]() |
| TE Connectivity 2-640456-0 | 20P MTA100 HDR ASSY F/L SQ STR | ![]() |
| TE Connectivity 205210-8 | PLUG ASSY SIZE 4 | ![]() |
| TE Connectivity 2106091-4 | 5 pos Inverted Thru Board SMT Header | ![]() |
| TE Connectivity 3-647502-3 | 03P MTA100 HDR ASSY,SM,SN, LF | ![]() |
| TE Connectivity 5748676-3 | DIE CAST CBL CLMP KIT,SZ 3 | ![]() |
| TE Connectivity 640456-4 | 04P MTA100 HDR ASSY F/L SQ STR | ![]() |
| TE Connectivity 640456-5 | 05P MTA100 HDR ASSY F/L SQ STR | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 06/09/2026 | PCN-26-275710 - Material Change. Adding an additional resin option for the CST100 housings listed in the affected objects of PCN. Also, bumping up the revision level of affected customer drawings to capture this change. Reference performance test data: 502-160739. | Download | |||


