| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Amphenol Sine Systems |
| Manufacturer Part Number: | Amphenol Sine Systems AHD17-9-1939PES80 |
| Color: | Green |
| Series: | AHD |
| Amperage: | 13 A |
| Housing Material: | Thermoplastic |
| Number of Contacts: | 9 |
| Maximum Operating Temperature: | 125 °C |
| Minimum Operating Temperature: | -55 °C |
| IP Rating: | IP67 |
| SKU: | AMEAHD17-9-1939PES80 |
AHD17-9-1939PES80
| ICC Number: | AMEAHD17-9-1939PES80 |
| Manufacturer: | Amphenol Sine Systems |
| Manufacturer Number: | AHD17-9-1939PES80 |
| Datasheet: | Datasheet |
| ECAD Model: |
Description:
HD SERIES 9 PIN RECEPTACL E 2) JAM MOUNT/EXTENTED S

