| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Amphenol Advanced Sensors |
| Manufacturer Part Number: | Amphenol Advanced Sensors 03006-1248-73-G100 |
| Overall Width: | 0.067 in |
| Overall Length: | 0.146 in |
| Response Time: | 7 s |
| Thermistor Type: | NTC Thermistor |
| Resistance: | 2000 Ohm |
| Tolerance: | -10% |
| Beta Value: | 3499 K |
| Operating Temperature: | -58 to 400 °F |
| Disc Diameter: | 0.067 in |
| SKU: | AAS03006-1248-73-G100 |

